Paint More, LLC, has organized a new division to manufacture and sell specialty pain, Cost of Production

Get perfect grades by consistently using our writing services. Place your order and get a quality paper today. Take advantage of our current 20% discount by using the coupon code GET20


Order a Similar Paper Order a Different Paper

Paint More, LLC, has organized a new division to manufacture and sell specialty paint.  The division’s monthly costs are shown below:

Manufacturing costs:

Variable costs per unit:

Direct materials

$12

Variable manufacturing overhead

$1

Fixed manufacturing overhead costs (total)

$100,000

Selling and administrative costs:

Variable

7% of sales

Fixed (total)

$31,000

Because the production is highly automated, the company includes its labor costs in its fixed manufacturing overhead.  The gallons of paint sell for $68 each.  During September, the first month of operations, the following activity was recorded: 

Units produced 5,000
Units sold 4,000

Instructions:

Submit an Excel document with each tab labeled by item number that demonstrates the following:

  1. Compute the unit product cost under:
    1. Absorption costing
    2. Variable costing
  2. Prepare an absorption costing income statement for September
  3. Prepare a contribution format income statement for September using variable costing

Provide your answers in a clearly organized Excel spreadsheet. Check spelling and formatting for readability. Document your sources. Where applicable, written comments must be in accordance with the APA Requirements. Be sure to review the Module 5 Critical Thinking grading rubric, which may be accessed through the Course Information page.

Got stuck with another paper? We can help! Use our paper writing service to score better grades and meet your deadlines.

Get 15% discount for your first order


Order a Similar Paper Order a Different Paper
Writerbay.net

Looking for this or a Similar Assignment? Click below to Place your Order Instantly!